Díky letošní extrémně dlouhé zimě a dlouhodobým teplotám pod bodem mrazu se na většině míst naší republiky udržely obrovské zásoby mnohdy dokonce až listopadového sněhu i do prvních jarních dnů. Prudké oteplení na konci minulého týdne, spojené s vytrvalým deštěm, však zlikvidovalo téměř veškeré závěje sněhu během jediného víkendu a způsobilo značný vzestup hladin mnoha českých řek. Ještě v pondělí však vypadala situace na chrudimsku vcelku idylicky. Rozvodněné říčky a potoky sice zaplavily několik přilehlých polí a luk, ale čerstvý západní vítr a vysoké teploty rychle vysoušely podmáčenou půdu. Nastupující frontální systém však v průběhu úterního dopoledne přinesl téměř nad celou republiku další vytrvalé srážky a situace se začala zhoršovat. Na řece Novohradce byl vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity a okolí Hrochova Týnce pomalu klesalo pod vodní hladinu.


Radar

Zdroj dat: www.chmi.cz

Záplavy
Záplavy
Záplavy
Panorama

Poblíž Čáslavi se situace v úterý a ve středu také poněkud zkomplikovala. Přehrada Pařížov na říčce Doubravě nedokázala zadržet přívaly vod ze Železných hor, voda se přelila přes hráz a zaplavila rozsáhlá území na čáslavsku a kutnohorsku. Několik silnic křižujících tuto oblast bylo uzavřeno a to včetně hlavního tahu Chrudim-Čáslav. Veškerá doprava směřující na Čáslav byla odkloněna už patnáct kilometrů před zaplaveným úsekem. Na žádné z fotografií, pořízených na této silnici, by jindy nebylo po vodě ani památky.


Záplavy
Záplavy
Záplavy
Záplavy
Záplavy
Záplavy
Záplavy
Záplavy

Ve čtvrtek hladina Novohradky na chrudimsku trochu klesla, ale přesto stále pokrývala celá pole a některé úseky silnic byly sjízdné jen s nejvyšší opatrností. Zaplavená silnice u Čáslavi již byla průjezdná, ale stále uzavřená. V pátek dopoledne hladiny na sledovaných místech nadále klesaly i přes postupující studenou frontu, která však mnoho srážek nepřinesla.


Záplavy
Záplavy
Záplavy
Záplavy
Záplavy
Záplavy